O czym musisz pamiętać wracając na siłownię po lockdownie?

LOCKDOWN

 

Epidemia koronawirusa zmieniła wiele w naszym życiu. Liczne ograniczenia spowodowały, że nie możemy wykonywać rzeczy, do których byliśmy przyzwyczajeni. Wiele sektorów gospodarki pozamykało się, z uwagi na możliwość masowych zarażeń. Siłownie również zostały zamknięte, następnie po długiej przerwie otwarte na krótko, a obecni znowu są nieczynne. Jednak z pojawieniem się szczepionki jest nadzieja, że niebawem nasze życie wróci do normy, a gospodarka pomału ruszy. Warto więc wiedzieć jak przygotować się do powrotu na siłownię po dłuższym ich zamknięciu. 

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez ćwiczeń, dlatego zamknięcie siłowni było dla nich ogromnym ciosem. Wiele z nas próbuje ćwiczyć w domu, jednak jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do sprzętu dostępnego na siłowni, może być nam trudno dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. W związku z tym duże grono osób odpuszcza regularne ćwiczenia i oddaje się błogiemu lenistwu, czekając na powrót na siłownię. 

Póki co nie wiadomo kiedy to nastąpi, jednak z pewnością przed czasem, gdy będziemy w stu procentach bezpieczni jeśli chodzi o zachorowanie na koronawirusa. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wracając na siłownię. 

Powrót na siłownię po zamknięciu z powodu covid-19

Oto kilka cennych rad, które pomogą ci bezpiecznie wrócić do ćwiczeń. 

Nie forsuj się na początku zbyt mocno

Po długiej przerwie od intensywnych ćwiczeń, Twoje ciało nie do końca może być przygotowane na ciężkie ćwiczenia. Zacznij pomału, od niewielkich obciążeń i krótszego czasu. Po tygodniu powinieneś wrócić do formy sprzed zamknięcia siłowni. 

Nie zapomnij o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje Twoje mięśnie do wysiłku. Rozciąganie po ćwiczeniach może zapobiec kontuzji. 

Pamiętaj o dystansie

Pamiętaj o zachowaniu dystansu 2 m od kolejnego ćwiczącego. Twoja siłownia powinna o to zadbać, ale musisz również zwrócić na to uwagę. Jeżeli bierzesz udział w zajęciach grupowych fitness lub innych, sprawdź, czy siłownia przestrzega maksymalnej ilości osób, jaka może się zmieścić w sali.

Zdezynfekuj sprzęt

To siłownia powinna zadbać o dezynfekcję, jednak dla bezpieczeństwa możesz spryskać lub przetrzeć sprzęt środkiem dezynfekcyjnym. Po skończonych ćwiczeniach również zdezynfekuj sprzęt, aby kolejne osoby mogły bezpiecznie z niego korzystać. Możesz zapytać obsługę siłowni, co robi, aby zapewnić bezpieczeństwo. 

O czym musisz pamiętać wracając na siłownię po lockdownie?

Nie dotykaj twarzy

Podczas treningu postaraj się nie dotykać twarzy. Może to być trudne, jeśli się pocisz, ale miej to z tyłu głowy, aby to ograniczać do minimum. Zamiast rok użyj najlepiej jednorazowej chusteczki, którą później wyrzucisz lub papierowego ręcznika. 

Po ćwiczeniach dokładnie umyj ręce mydłem i zdezynfekuj je środkiem z alkoholem. 

Jeśli nie czujesz się za dobrze, zostań w domu

Jeżeli masz kaszel, gorączkę, problemy z żołądkiem lub inne dolegliwości zostań w domu. Pomoże Ci to wyzdrowieć i dojść do pełni sił, i nie zarazisz innych. Jeśli potrzebujesz ruchu, poćwicz w domu lub wybierz się na spacer, jednak staraj się z nikim nie spotykać. 

Co zrobić jeśli przeszedłeś covid? 

Mogło się zdarzyć tak, że sam zachorowałeś na koronawirusa. Jak już zapewne wiesz, może on wyrządzić spustoszenie w organizmie. Przed powrotem na siłownię warto, abyś wykonał podstawowe badania i zrobił prześwietlenie płuc. Porozmawiaj o tym również z lekarzem. Mimo że możesz czuć się świetnie, warto się zbadać, aby wykluczyć poważne powikłania. Mogą one uniemożliwić ci w danej chwili na powrót na siłownię, a intensywny wysiłek może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.