Skóra sucha – co warto wiedzieć?

Skóra sucha jest przypadłością, która dotyka wiele osób. Problem ten jest zauważalny nie tylko na twarzy, ale też całym ciele, a nawet skórze głowy. Osoby, które się z nim zmagają, mogą zauważyć suche skórki, jak również odczuwać uciążliwy dyskomfort. Skórę suchą należy odpowiednio pielęgnować. Kluczowymi krokami są tutaj regularne peelingi i nakładanie kosmetyków mających działanie nawilżające. Dzięki temu uda się mieć skórę suchą pod kontrolą, jak również poprawić własne samopoczucie.

Jakie składniki kosmetyków do skóry suchej?

Warto zaznajomić się z substancjami nawilżającymi, które odpowiadają za przywrócenie właściwego stanu skóry suchej. Występują one w preparatach do ciała, twarzy, skóry głowy, czy dedykowanych poszczególnym partiom ciała – na przykład dłoniom, stopom. Do korzystnych dla skóry suchej substancji należą m.in.:

  • gliceryna,
  • mocznik,
  • pantenol,
  • kwas hialuronowy,
  • alantoina.

Każda z nich występuje w kosmetykach w różnych stężeniach, co także ma wpływ na jej działanie. Dla przykładu warto wspomnieć, że mocznik może mieć również właściwości złuszczające. Skóra sucha pod wpływem kosmetyków z wymienionymi substancjami stanie się mniej łuszcząca, swędząca i pozbawiona uczucia ściągnięcia.

Peeling, jako pomoc przy skórze suchej

Regularny peeling, czyli złuszczanie naskórka jest skuteczne w przypadku skóry suchej. Dzięki temu zabiegowi, który można wykonać w domu, jest możliwe usunięcie martwego naskórka oraz suchych skórek, które zalegają szczególnie w okolicy nosa, brody. Peelingi dzielą się na mechaniczne, kwasowe i enzymatyczne. Dla skóry suchej, ale trądzikowej zaleca się unikanie pierwszego sposobu złuszczania, który opiera się na drobinkach ścierających – na przykład korundzie. Warto wiedzieć, że peelingi kwasowe mogą podrażniać wrażliwe cery. Do skóry suchej na całym ciele sprawdzą się także akcesoria, takie jak szczotki lub rękawice do masażu. Po zabiegu dobrze jest zastosować kosmetyk nawilżający – serum, krem lub balsam w zależności od partii ciała.

Regularność jest kluczowa w pielęgnacji skóry suchej

Zdecydowanie, regularność w pielęgnacji skóry suchej jest kluczowa. Dlatego warto zawsze mieć w zapasie kremy nawilżające do twarzy, rąk lub balsam do ciała. Skóra sucha staje się szczególnie dokuczliwa w okresie jesienno-zimowym, jednak o jej pielęgnacji trzeba pamiętać przez cały rok. Do twarzy sprawdzi się także serum nawilżające, które może stać się dodatkowym krokiem, tuż przed nałożeniem kremu. W niektórych przypadkach przydatna może okazać się wizyta u dermatologa, który wykluczy poważniejsze schorzenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://www.dexeryl.com/pl-pl/