Jak układać plan treningowy? vol1 Full Body Workout

full body workout

Full Body Workout, w skrócie FBW, to trening siłowy całego ciała. Jest on szczególnie polecany osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, trenowaniem, ćwiczeniem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak układać plan treningowy Full Body Workout, to zachęcamy do lektury!

Full Body Workout dla początkujących. Zasady

Jak już wspomnieliśmy, trening FBW jest idealnym rozwiązaniem, wprowadzeniem, preludium do bardziej zaawansowanych form treningu. Podczas jednego treningu angażowane są wszystkie mięśnie, zatem jego skuteczność i efektywność jest naprawdę wysoka. Zasady, jakie koniecznie należy uwzględnić w czasie ćwiczeń to:

  1. jednakowa kolejność wykonywania ćwiczeń;
  2. nie pomijanie żadnych partii ciała, tj. trenowanie kolejno: nóg, pleców, klatki piersiowej, barków, tricepsów, bicepsów, łydek i brzucha;
  3. regularny trening, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu nie krócej niż 60 minut;
  4. odpowiednia ilość serii i powtórzeń, to jest na określoną partię ciała należy wykonać 3-4 serie po 10 powtórzeń;
  5. optymalny odpoczynek, który wynosi około 30-60 sekund pomiędzy seriami.

Jak układać plan treningowy FBW?

W zależności od tego, czy uczęszczamy na silownię dwukrotnie w ciągu tygodnia czy trzy razy, należy wykonywać trening FBW naprzemiennie. Jak wygląda przykładowy trening Full Body Workout? Oto propozycja:
A: przysiady ze sztangą, wiosłowanie sztangą podchwytem, wyciskanie hantli na ławce poziomej, wyciskanie hantli nad głowę, podciąganie na drążku podchwytem;
B: martwy ciąg ze sztangą, przysiady ze sztangą z przodu, wyciskanie hantli na ławce skośnej, wznosy hantli bokiem, uginanie ramion ze sztangą na biceps, pompki na poręczach.

Mówiąc o każdym treningu, nie tylko Full Body Workout, nie można nie wspomnieć o konieczności spożywania posiłków przed treningiem i po jego zakończeniu oraz o kwestii poprawności wykonywania ćwiczeń. To bardzo istotne, bowiem bez odpowiedniej wiedzy możemy nabawić się kontuzji i zniweczyć swój plan treningowy na najbliższy czas. Warto poradzić się zatem trenera personalnego lub znajomej osoby, która specjalizuje się w tego typu treningach.