Jak radzić sobie z samotnością?

jak radzić sobie z samotnością

Każdy niekiedy czuje się samotny. I nie ma w tym nic dziwnego tudzież niepokojącego. Problem zaczyna się wtedy, gdy samotność jest chroniczna, niechciana, negatywna oraz wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi: gorszym samopoczuciem, uczuciem porażki, beznadziejności, braku perspektyw na zmianę i poprawę sytuacji. Czy istnieje wyjście z takiej sytuacji? Jak radzić sobie z samotnością? Podpowiadamy!

Rodzaje samotności

Jak już wspomnieliśmy we wstępie artykułu, nie każda samotność jest zła. Każdy z nas bowiem niekiedy potrzebuje pobyć sam ze sobą, chociażby po to, by w spokoju przemyśleć jakieś nurtujące go sprawy, oddać się kontemplacji tudzież po prostu, zrelaksować się w ciszy. Wielu artystów, takich jak chociażby Pablo Picasso, uwielbiali tworzyć w samotności, mieć swoją oazę spokoju, w której nikt nie przeszkadza w kreowaniu dzieł. Taka samotność z wyboru jest zwykle chwilowa i nie powoduje ona żadnych kryzysów w życiu. Natomiast samotność narzucona, niechciana, negatywna zdecydowanie odbija się na zdrowiu i może prowadzić do depresji. Nieleczona depresja jest z kolei jedną z głównych przyczyn samobójstw. Warto tutaj podkreślić, że rola lekarza w leczeniu depresji jest nieoceniona i nie wolno odkładać wizyty na późniejszy termin. Jeśli czujemy, że samotność nas przytłacza, gnębi, to koniecznie należy zgłosić się do poradni, by specjalista wskazał odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej jest to psychoterapia połączona z lekami.

Jak radzić sobie z samotnością?

Oprócz wspomnianej wizyty u lekarza, poddaniu się psychoterapii tudzież podjęciu się leczenia farmakologicznego, by poradzić sobie z samotnością, warto wprowadzić nieco zmian do swojego życia. Po pierwsze warto poznać źródło swojej samotności, które zwykle leży w lękach i głęboko zakorzenionych, nieprzepracowanych negatywnych doświadczeniach i traumach. Warto skupić się na sobie, wypocząć, zrelaksować się. Jeżeli wewnątrz czuje się potrzebę odcięcia od wszystkiego, to warto udać się w podróż. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, to warto pomyśleć o jakiejś pasji, hobby albo dziedzinie sportu. Może to być bieganie, którego uprawianie jest praktycznie bezkosztowe. Każda forma aktywności fizycznej oraz oddanie się pasji zwiększa bowiem wydzielanie endorfin, poprawia samopoczucie i humor. Jest także doskonałą okazją do poznania nowych osób.