Stopery do uszu mogą poszczycić się całkiem sporym gronem wiernych fanatyków. Szczególnie chętnie sięgają po nie osoby, które borykają się z regularnymi problemami z zasypianiem. Niejednokrotnie zdarza się też, że odgłosy dochodzące z zewnątrz, jak np. rozpędzone nocą samochody czy okrzyki osób wracających nad ranem do domów ,skutecznie i nieodwracalnie przerywają sen. To właśnie dlatego stopery na noc uznawane są przez wiele osób za prawdziwych bohaterów. Często zatyczki stosowane są również np. przez pracowników budowy, którzy na każdym kroku narażeni są na nadmierny hałas i niebezpiecznie wysokie dźwięki.
Cała prawda o stoperach
O kwestiach bezpieczeństwa, ale oczywiście też ryzyka, jakie niesie ze sobą stosowanie stoperów na noc krążą już legendy. W tym przypadku najważniejsze jest zachowanie umiaru, ponieważ regularne stosowanie zatyczek do uszu może powodować, że woskowina będzie wpychana jeszcze głębiej do ucha. Przeciwnicy przypominają również o tym, że celowe zatykanie ucha ciałami obcymi może doprowadzić do rozwoju bakterii, a w rezultacie trudnych do wyleczenia stanów zapalnych. Aby tego uniknąć konieczne byłoby ich regularne czyszczenie lub wymieniony na nowy po każdym użyciu – o tym pamięta jednak niewielu użytkowników. Na tym etapie należy wspomnieć o rodzajach stoperów jakie wyróżniamy. Otóż na rynku dostępne są stopery silikonowe, woskowe, gumowe, a także te wykonane z pianki. To właśnie materiały, z których zostają wykonane decydują o częstotliwości ich czyszczenia. I tym sposobem wszystkie poza zatyczkami wykonany z gumy wymagają regularnej wymiany. Znacznie więcej informacji na temat stoperów, ale również dbania o uszy czy ewentualnych problemów ze suche znajdziesz na stronie geers.pl.
Jak dobrać stopery na noc?
W przypadku zakupu stoperów na noc należy skupić się przede wszystkim na ich rozmiarze. Niewłaściwe dobrane mogą doprowadzić do silnych otarć, a niekiedy nawet ran i strupów. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że zbyt głęboko osadzone mogą powodować ucisk i ból.
Może zdarzyć się również, że stopery na noc doprowadzą do alergii. Ta sytuacja pojawia się wówczas, gdy zaaplikowana zostanie zatyczka z materiału, na który dana osoba jest uczulona. Wówczas koniecznością może okazać się wizyta u specjalisty, czyli w tym przypadku u laryngologa.