Cardio czy trening siłowy? Dzięki któremu szybciej zgubisz zbędne kalorie?

trening

Jednym ze sposobów zbudowania idealnej sylwetki jest trening siłowy, a drugim – trening cardio. Oba mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeszcze jakiś czas temu, aby zrzucić zbędne kilogramy, wybierano jedno lub drugie rozwiązanie. Aktualnie panuje pogląd, że jeśli chce się uzyskać najlepsze efekty, to dobrze jest połączyć obie metody. Połączenie treningu cardio i ćwiczeń siłowych pomaga zmniejszyć wagę ciała, i równocześnie pomaga zbudować partie mięśni, na których najbardziej nam zależy. Takie połączenie pomaga kompleksowo zadbać o zmianę ciała, na takie, którą pragniemy u siebie widzieć.

Cardio uzupełnieniem ćwiczeń siłowych

Jeśli interesujesz się tematyką odchudzania, to wzmianka o treningu cardio znajduje się w prawie każdej poradzie mówiącej jak zrzucić zbędne kilogramy. Trening ten jest nazywany wytrzymałościowym, ponieważ zwiększa wydolność serca i wpływa na prawidłową pracę układu krążenia, a także spala dużą ilość kalorii. Badania nad tego typu treningiem pokazują, że wpływa on także na lepszy sen oraz pomaga zredukować stres. Wykonując go regularnie, efekty możemy zobaczyć bardzo szybko. Dzięki niemu możemy pozbyć się niechcianego cellulitu i poprawić wygląd swojej skóry. Warto wprowadzić go do swojej codziennej rutyny.

Jak wygląda trening cardio?

Gdy słyszymy o treningu cardio, zazwyczaj pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to bieganie. Jednak trening ten nie polega na wykonywaniu tego jednego ćwiczeniu. Trening cardio to także pływanie, jazda na rowerze lub rolkach, a także skakanie na skakance. Efekty schudnięcia są widoczne bardzo szybko. Warto jednak mieć w planie treningowym także inne typy ćwiczeń. A to dlatego, że organizm może się przyzwyczaić do wysiłku i efekty zaczną być coraz mniej widoczne. Ważne jest, aby wiedzieć, że poprzez ten trening nie uda nam się bardzo zmienić sylwetki i wzmocnić mięśni. Dlatego bardzo otyłe osoby mogą narzekać na efekt jo-jo oraz zwisającą skórę, która nie stała się odpowiedni sprężysta przy ćwiczeniach wytrzymałościowych.

Dlatego jeśli chcesz nie tylko schudnąć, ale marzysz również o ładnej sylwetce, warto dołożyć trening cardio do treningu siłowego. Tylko wtedy uzyskasz zauważalne efekty i zadowolenie ze swojego ciała.

Działanie treningu siłowego

Trening siłowy jest rzadziej wybierany niż cardio z powodu panującej opinii, że może on posłużyć tylko do wzrostu masy mięśni. Wiele kobiet bardzo go unika, obawiając się efektów. Boją się one nadmiernie rozbudowanych niechcianych partii ciała i męskiego wyglądu. W praktyce jest to jednak niemożliwe. Męska sylwetka jest po prostu inna proporcjonalnie niż kobieca, i ma różne proporcje mięśnie oraz tkanki tłuszczowej. Do takiego nadmiernego efektu potrzeba także diety białkowej oraz jego suplementacji. Trening siłowy nie jest więc aż tak niewłaściwy dla kobiet, jak powszechnie się myśli. Przeprowadzony według właściwych zasad, może przybliżyć nas do naszej wymarzonej sylwetki.

Trening siłowy a spalanie kalorii

Wybierając trening siłowy, przyczyniamy się także do spalania kalorii. Uzyskujemy ten efekt dlatego, że spalanie tłuszczu jest także aktywne po zakończeniu treningu. A wszystko to za sprawą regeneracji mięśni, podczas której tworzy się energia, która wpływa na tworzenie się deficytu kalorycznego. Można więc stwierdzić, że praca wykonuje się później sama. Dużą zaletą treningu siłowego jest możliwość wykonywania ćwiczeń na różne partie mięśni. Trening cardio nam tego nie zapewni.

Wystarczy wybrać określoną partię mięśni i zacząć ją trenować, a efekt schudnięcia również się pojawi. Robiąc trening cardio jesteśmy skazani na ogólny efekt spadku wagi, ponieważ udział w ćwiczeniu bierze całe ciało.

Jak widać nie tylko trening cardio może pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Warto jednak zachować balans między obiema czynnościami, jeśli chcemy uzyskać najbardziej satysfakcjonujące nas efekty. Trening cardio oraz trening siłowy przyczyniają się do spalania kalorii.