Trenujesz? Nie pal!

palenie a trening

Wśród kilku milionów Polaków, którzy przyznają się do palenia, nie brak osób zdających sobie sprawę z tego, co zawierają papierosy. Jednak nie chcą lub nie potrafią zrezygnować z tej przyjemności, nawet wtedy, gdy uprawiają czynnie jakiś sport, czyli można pokusić się o stwierdzenie, że prowadzą zdrowy tryb życia. Jak to jest naprawdę, czy palenie ma zgubny wpływ na efekty treningu?

Palacze nie mają łatwo

Zacznijmy od tego, że palacze wcale nie mają łatwo… Palenie jest zabronione w coraz większej ilości miejsc. W biurowcach, na lotniskach czy w dużych lokalach gastronomicznych często dostępne są odizolowane palarnie, w których przebywanie rzadko jednak przynosi radość. W pozostałych przypadkach pozostaje szukanie ustronnego miejsca na świeżym powietrzu, co może być szczególnie kłopotliwe zimą. Oddawania się chwilom przyjemności nie ułatwiają też nieustannie rosnące ceny papierosów oraz wycofanie z rynku m.in. mentolowego i smakowego tytoniu.

Co zawiera papieros – skład dymu papierosowego

Nie od dziś wiadomo, że skład dymu papierosowego to kilka tysięcy substancji chemicznych, z czego co najmniej kilkadziesiąt kwalifikuje się jako te o działaniu rakotwórczym. Najgroźniejsze są substancje smoliste w papierosach – to grupa związków, które mają wręcz toksyczny wpływ na organizm. To przede wszystkim z ich powodu palenie jest zakazane w coraz większej liczbie miejsc.

Trenujesz? Rzuć palenie

Osoby, które trenują bezdyskusyjnie powinny wyzbyć się tego nałogu. Dlaczego? Oto główne powody:

  1. papierosy zwiększają produkcję miostyny, która hamuje rozbudowę mięśni;
  2. papierosy pogarszają kondycję poprzez zamianę hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, która nie potrafi przenosić tlenu;
  3. papierosy zawierają substancje, takie jak otyna, tlenek węgla oraz substancje smoliste, które przyczyniają się do powstawania raka, miażdżycy i innych chorób, które zdecydowanie utrudniają lub uniemożliwiają trenowanie.