Trening obwodowy — najważniejsze informacje

trening obwodowy

Największymi zaletami treningu obwodowego jest utrata wagi oraz zdecydowana poprawa kondycji całego ciała. Jest on najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie bardzo wiedzą, jak ćwiczyć na siłowni. Najprościej rzecz ujmując trening obwodowy jest połączeniem popularnego cardio oraz ćwiczeń o charakterze siłowym. Ćwiczenia te są wykonywane seriami. Powtarza się więc kilka ćwiczeń określoną liczbę serii. Dopiero po wykonaniu jednej serii przewidziany jest odpoczynek. Jest to największa różnica między treningiem tradycyjnym a obwodowym, ponieważ w tym pierwszym odpoczynek występuje zdecydowanie częściej. Dzięki temu trening obwodowy nie zajmuje dużej ilości czasu, ale jest równie efektywny. Ćwiczenia, z których składają się serie, nie są intensywne.

Jak należy ułożyć plan treningu obwodowego?

To jak wygląda plan treningu obwodowego, w dużej mierze zależy od kondycji osoby, która będzie go wykonywała. Najważniejsza jest odpowiednia liczba serii, którą będzie się chciało powtarzać. Dla osób początkowych wskazane jest wybranie sobie jednej na początek. Z czasem ich liczba będzie rosnąć wraz z naszą kondycją i wytrzymałością. Bardzo istotne jest, aby ćwiczenia, które będzie się wykonywało, odpowiednio działały na wybrane partie ciała. Plecy, nogi, ramiona czy brzuch powinny być uwzględniane w różnych ćwiczeniach.

Jak wyglądają ćwiczenia?

Bardzo istotne jest, aby nie ćwiczyć tych samych partii ciała, zaraz po sobie. Może to poskutkować przeciążeniem części mięśni. Warto więc po przykładowych ćwiczeniach na plecy dać im chwilę odpoczynku i następnie zająć się nogami. Pozwoli to na uzyskanie różnorodności ćwiczeń i lepszego efektu końcowego. Do treningów obwodowych nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jest to nawet zalecane dla osób początkujących. Można natomiast z czasem dodać takie elementy jak gumy czy hantle, które pomogą zwiększyć intensywność treningu. Dodatkowe elementy wpłyną też na zdecydowanie szybsze efekty ćwiczeń.

Trening obwodowy — najważniejsze informacje
Photo PublicDomainPictures/pixabay

Trening powinna poprzedzać rozgrzewka, która przygotowuje organizm do większego wysiłku. Gdy zakończymy ćwiczenia, możemy zastosować rozciąganie czy delikatny marsz na bieżni. Pozwoli to na wyciszenie organizmu po dużym wysiłku. Bardzo ważne jest również robienie przerwy pomiędzy treningami, tak aby był to choć jeden dzień. Dla osób początkowych wskazana jest obserwacja reakcji ich organizmu na tak duży wysiłek. Gdy będzie taka potrzeba, można wydłużać czas odpoczynku między seriami. Także ćwiczenia, które sprawiają trudność, można zmienić na bardziej odpowiednie.

Trening obwodowy – efekty

Ćwiczenia obwodowe są na tyle skuteczne, że zaczynając je, możemy spodziewać się szybkich efektów. Jednak rozmiar tych efektów jest zależny od tego jak bardzo intensywnie będziemy ćwiczyć oraz jaki rodzaj ćwiczeń wybierzemy. Dobrym wyjściem jest regularne ćwiczenie, ponieważ wtedy efekty pojawią się najszybciej. Optymalny czas treningu to 40 min, najlepiej cztery razy w tygodniu. Oczywiście do treningu należy dobrać odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie bogata w białko oraz błonnik, a także witaminy. Bez zdrowych nawyków żywieniowych treningi mogą nie przynieść pożądanego efektu.

Jakie są zalety treningu obwodowego?

Zaletami tego typu treningu jest rozwój poszczególnych partii mięśni oraz ogólna zmiana wytrzymałości organizmu. Ma on też znaczny wpływ na zmniejszenie się tkanki tłuszczowej.

Intensywne ćwiczenia pozwalają spalić tkankę tłuszczową bardzo szybko. Treningi te są także ciekawe i różnorodne, jeśli więc nie lubisz monotonni podczas ćwiczeń, ten trening będzie odpowiedni dla ciebie. W jednym treningu można zmieniać bardzo często ćwiczenia, co zapobiegnie powtarzalności. Sprawi to, że każdy trening będzie wyglądał inaczej, i nie znudzimy się takimi samymi ćwiczeniami. Fanów treningu obwodowego przyciąga również możliwość wykonywania go samodzielnie, bez specjalnego sprzętu. Ułatwia to ćwiczenie, ponieważ nie musimy się dostosowywać do trenera personalnego. Dla chętnych, ćwiczenia można wykonywać także na siłowni.