Tenis dla początkujących – jak grać w tenisa?

tenis dla początkujących

Być może jesteś zmęczony ciągłym bieganiem, powtarzaniem ćwiczeń na siłowni i zastanawiasz się nad nową formą aktywności. Po sukcesie naszych tenisistów być może zastanawiasz się, czy aby nie spróbować swoich sił w tym sporcie, ale nie wiesz za bardzo jak się do tego zabrać. Jeśli nigdy nie grałeś w tą grę możesz czuć się zagubiony – jaką rakietę wybrać? Jakie buty będą odpowiednie? Jeżeli oglądasz tenis w telewizji, przyswajanie zasad w sumie możesz pominąć, bo pewnie orientujesz się, o co w tym chodzi I po prostu zacząć trening. Nie ważne, na jakim jesteś poziomie, ten poradnik jest dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tenisem. 

Tak naprawdę nigdy nie jesteś za stary, aby nauczyć się grać, musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. Jest wiele powodów, dla których warto grać w tenisa. Przede wszystkim skorzysta na tym Twoje zdrowie i Twoja kondycja. W tenisie z pewnością spalisz dużo kalorii, bo jak wiesz, za piłką trzeba się nieźle nabiegać. 

Tenis dla początkujących – kilka podstaw

Zacznijmy od podstaw, które odpowiedzą na kilka dręczących Cię pytań.

  • Tenis wymaga naprawdę tylko kilku elementów sprzętu, aby zacząć. Możesz je kupić od kogoś albo całkiem nowe. Wystarczy rakieta, piłeczki, adidasy, wygodne ubranie, czapka z daszkiem chroniąca oczy od słońca. Tyle. 
  • Aby grać w tenisa, nie musisz zapisywać się do klubu tenisowego. Wystarczy kilka lekcji z instruktorem, lub udać się ze znajomym na kort, który już w tenisa grał. W wielu miastach są dostępne korty, nawet za darmo. Możesz również wypożyczyć sprzęt tenisowy, co jest fajnym rozwiązaniem, aby sprawdzić, czy będziemy kontynuować tę przygodę.

Rakieta tenisowa

Rakieta to podstawowy sprzęt tenisowy. Ważne, aby wiedzieć jaka rakieta będzie dla nas odpowiednia. Ceny rakiet wahają się od poniżej 100 zł do nawet 500. Początkowo warto kupić coś tańszego lub pożyczyć. Jeśli kupisz rakietę z naciągiem, nie będzie cię to dużo kosztować. Niektóre rakiety premium będą cię kosztować więcej i będziesz musiał je naciągnąć.

Zacznij od upewnienia się, że ciężar rakiety nie jest zbyt duży. Sprawdź, czy masz dobrą chwytność i czy łatwo ją wymachiwać. Na początek to wystarczy. 

Piłki tenisowe

Do wyboru jest kilka różnych marek piłek tenisowych. Możesz zacząć od zakupu puszki z piłkami w promocyjnej cenie. Nie będą to piłki, które wytrzymają dużo, ale na początek wystarczy. Jeśli piłka pęknie lub zacznie źle się odbijać, musisz ją wymienić. 

Buty do tenisa

Dobra para butów sportowych jest ważna, aby Twoje ciało było bezpieczne i dobrze radziło sobie ze zmianą kierunków (często nagłych i niespodziewanych). Warto je kupić w sportowym sklepie. Muszą być przede wszystkim wygodne i mieć solidną podeszwę. 

Tenis dla początkujących – podstawowe zasady gry w tenisa

Masz teraz swój sprzęt… więc jak grać w tenisa? Jest to całkiem proste. 

Celem tenisa jest uderzanie piłki w tę i z powrotem przez siatkę, aż zdobędziesz punkt.

Aby zdobyć punkt, przeciwnik będzie musiał albo nie trafić w piłkę, albo wybić ją poza boisko, albo trafić w siatkę. 

Jedną z najlepszych rzeczy do zapamiętania, gdy chcesz wygrać punkt, jest pozwolenie przeciwnikowi na popełnienie błędu. Bądź cierpliwy i po prostu skup się na uderzeniu piłki na korcie tenisowym i nad siatką! Przewagę gry ma teoretycznie osoba serwująca. Twój serwis tenisowy to TWÓJ sposób na kontrolowanie punktu, gry i meczu!

Przebieg gry w tenisa

Podczas zagrywki celują w poprzek boiska po przekątnej do pola serwisowego po drugiej stronie siatki. Jeśli serwujący źle zaserwuje, otrzymuje drugą szansę na zagrywkę. Jeśli drugi serwis zostanie zepsuty, odbierający zdobywa punkt. Aby rozpocząć następny punkt, serwujący idzie na drugą stronę swojego pola. Odbierający również zmienia strony.

Punktacja w tenisie

Punkty idą tak:  

Zdobyty pierwszy punkt: 15

Zdobyty drugi punkt: 30

Zdobyty trzeci punkt: 40

Jeśli jest po równo punktów, tzn. 40-40 jest wtedy dogrywka do przewagi 2 punktów. Kto ma przewagę 1 punktu, oznaczany jest jako Ad., czyli Advantage.

Aby wygrać seta, musisz zdobyć 6 punktów. Jeśli jest remis 6-6 następuje tie-break, czyli dogrywka. Tak nie ma już punktacji: 15,30,40 tylko za każdy wygrany punkt jest przyznawany punkt w dogrywce. Gra się do 7 punktów lub jeśli jest znów remis 6-6 gramy do 2 wygranych punktów. 

Już powinieneś orientować się, jak grać i jak liczy się punkty. Teraz tylko rakieta w dłoń i do dzieła! Powodzenia!