Podstawowe i dodatkowe akcesoria golfowe wykorzystywane podczas gry

akcesoria golfowe

Gra w golfa to aktywność dla osób cierpliwych, pełnych pasji i precyzji. Sama specyfika sportu pozwala zrelaksować się, jak również sprawdzić własne umiejętności i szczęście. Jednak, by móc osiągać coraz lepsze rezultaty, a także móc konkurować z innymi uczestnikami, warto skorzystać z wielu pomocnych akcesoriów golfowych. W zestawie znajdują się niemalże obowiązkowe przedmioty, a także te, które poprawią skuteczność oraz całkowity odbiór tego jeszcze do niedawna ekskluzywnego sportu. Jakie akcesoria golfowe warto uwzględnić we własnym ekwipunku? Do czego one służą? Jak wybrać odpowiednie wyposażenie?

Obowiązkowe akcesoria do gry w golfa

Aby móc rozwijać własne pasje, jak również szkolić umiejętności należy dobrać odpowiedni ekwipunek. Nie uda się to bez podstawowych akcesoriów golfowych. To właśnie dzięki nim możliwe jest rozpoczęcie rozgrywki, jak również dalsze jej kontynuowanie. Najważniejsze części wyposażenia to przede wszystkim:

  • kije golfowe,
  • piłeczki,
  • teesy.

Czym charakteryzują się wymienione przedmioty? Jaką pełnią funkcję? Jak wybrać odpowiednie narzędzia dla golfisty?

Kije golfowe

Kije to podstawowe akcesoria do golfowa. Bez nich nie jest możliwe wybijanie piłeczki do określonego dołka. Każdy profesjonalny golfista powinien w swoim zestawie posiadać co najmniej kilka rodzajów. Zaawansowani sportowcy najczęściej gromadzą około 14 typów kijów. Dlaczego potrzebnych jest ich tak wiele? Każdy z kijów pełni nieco inną funkcję. W torbie sportowca znajdują się akcesoria do uderzenia w dal, wybijania z ciężko dostępnych miejsc, czy precyzyjnego wbijania piłeczki do dołka. Kije golfowe posiadają specyficzną budowę, składają się z 3 podstawowych części, ich materiał wykonania odpowiednio dobierany jest do roli, jaka mu przysługuje.

Piłeczki

Piłeczki to akcesoria golfowe, bez których gra również byłaby niemożliwa. Profesjonalne piłeczki golfowe wykonane są z tworzywa takiego jak żywica czy guma. Ich cechą charakterystyczną jest twardość i wysoka wytrzymałość na zniszczenia. Są to akcesoria kilkuwarstwowe. Każda z nich jest bardzo ważna w całej konstrukcji. Wybierając piłeczki, warto zwrócić uwagę na jej miękkość, a także przeznaczenie – piłki do dalekiego wybijania, przeciętnego lotu czy te wykorzystywane do krótkich uderzeń.

Teesy

Ten element wyposażenie golfisty ułatwia uderzenie piłki w szczególności, gdy celem jest jej wybicie na odległość. Popularnie nazywane kołeczki zmieniają charakter gry i choć w świecie golfistów rzadko są wyróżniane, to w rzeczywistości stanowią istotny element ekwipunku sportowca. Wybierając tego typu akcesoria golfowe, należy zwrócić uwagę na ich materiał wykonania, jak również wysokość, która pozwala na wykonywanie różnego rodzaju uderzeń.

Dodatkowe akcesoria golfowe

Oprócz tych podstawowych elementów warto zwrócić uwagę na dodatkowe przedmioty, które znacznie ułatwią i usprawnią całą grę. Dzięki nim możliwe jest sprawne przemieszczenie się pomiędzy dołkami lub bardzo precyzyjne przeprowadzenie treningu. Wiele z nich stanowi pewnego rodzaju etykietę samego sportu i obycie się bez nich jest nieeleganckie i nieprofesjonalne. Do pobocznych, jednak bardzo ważnych akcesoriów golfowych należą:

  • torba golfisty – dzięki niej możliwe jest transportowanie wszystkich potrzebnych kijów i trzymanie ich w jednym miejscu. Dodatkowo na wyposażeniu może znajdować się wózeczek, na którym umieszczana jest torba.
  • pitchfork – narzędzie do naprawiania nawierzchni na tzw. greenie. Dzięki niemu możliwe jest niwelowanie różnych zniekształceń terenu czy jej niewielka korekta.
  • strój golfisty – to etykieta każdego sportowca. Buty do golfa powinny posiadać odpowiednią podeszwę. Do gry mogą być wykorzystywane sandały, jednak pod nimi powinny znajdować się skarpety. Koszulka polo – koniecznie z kołnierzykiem oraz spodenki lub spódniczka odpowiedniej długości. Często wykorzystywany jest pasek, który umożliwia włożenie koszuli za pas. Ważnym elementem jest również czapeczka z daszkiem, która chroni przed oślepianiem przez słońce podczas gry.