Korzyści zdrowotne płynące z Nordic Walking

nordic walking

Z pewnością nie raz widziałeś osoby idące żwawym tempem, podpierając się kijkami. To właśnie jest Nordic Walking. Jest to intensywny program ćwiczeń fitness, który zapewnia trening całego ciała. Przynosi on również wiele korzyści dla zdrowia. Dowiesz się o nich, czytając artykuł do końca. 

Obecny tryb życia, brak codziennej aktywności fizycznej często powoduje u wielu z nas rozmaite choroby, takie jak na przykład otyłość, cukrzyca, problemy z sercem.  Regularny trening z kijkami zminimalizuje ryzyko wystąpienia tych chorób. Licznie przeprowadzone badania wykazały, że sport ten doskonale wpływa na natlenienie organizmu, prawidłowe tętno, wydolność wysiłkową. 

Korzyści zdrowotne płynące z Nordic Walking

Nordic Walking utrzyma dobrą kondycję

Sport ten pozwala na utrzymanie dobrej kondycji. Energiczny chód angażuje prawie wszystkie mięśnie. Dlatego codzienny trening, nawet półgodzinny pozwoli ci na zachowanie dobrej sprawności. Nordic Walking jest również dobrą opcją dla ćwiczenia kondycji u osób po różnych kontuzjach sportowych. Jest to możliwe, ponieważ ta aktywność fizyczna nie forsuje zbytnio Twojego ciała. Jest również sportem mało narażonym na kontuzje, dlatego tak często jest wybierany. 

Nordic Walking pochodzi ze Skandynawii, a w Europie Środkowej znany jest już od ponad 20 lat. Szybko zjednał sobie grono zwolenników. 

Łatwość wykonywania Nordic Walking powoduje, że jest bardzo chętnie wybierany przez osoby starsze. Jest również fajnym sposobem na spędzenia czasu z przyjaciółmi. Trenując będziecie mogli, sobie porozmawiać i miło spędzić czas. 

To świetna alternatywa dla biegania

Częste i intensywne biegi mogą powodować bóle stawów, mięśni. Dlatego Nordic Walking to doskonała alternatywa dla trenowania biegów. Jest techniką łatwą do nauczenia i angażuje nie tylko nogi, ale również górne partie ciała. Podczas Nordic Walking, tak samo jak w trenowaniu biegów, możemy zbudować masę mięśniową nóg, ćwiczyć mięśnie brzucha, odpowiednio je napinając. Zaletą jest to, że nie męczymy się tak jak przy bieganiu i możemy je trenować dłużej. Łatwiej znajdziemy też współtoważysza, co nie jest tak oczywiste przy bieganiu. 

To świetny trening dla kobiet w ciąży

Nordic Walking jest bezpiecznym sportem, a ryzyko upadku, kontuzji jest minimalne. Dlatego jest idealną aktywnością fizyczną dla ciężarnych kobiet. Podczas treningu można dobrać odpowiednie dla siebie tempo, a dodatkowo organizm będzie dobrze dotleniony. Pozwala to również na utrzymanie prawidłowej masy ciała. 

To sport społeczny

Na Nordic Walking śmiało możesz wybrać się z przyjaciółmi, czy członkami rodziny w każdym wieku. Podczas treningu możecie porozmawiać, w przerwie napić się kawy, miło spędzić razem czas na świeżym powietrzu. Trening idealnie wzmacnia mięśnie pleców, zwalczając wszelkie bóle tej części ciała, także u kobiet ciężarnych. 

Nordic Walking doskonały dla kobiet w okresie menopauzy

Okres menopauzy to nie tylko burza hormonalna, ale także wiążące się z nią zmiany zachodzące w ciele kobiety – nadwaga, zwiększony poziom trójglicerydów, cholesterolu. Badania wykazały, że kobiety ćwiczące chodzenie z kijkami w okresie menopauzy, miały lepsze wyniki badań, niż kobiety niećwiczące.

U kobiet tych uzyskano spadek poziomu BMI, a co za tym idzie spadek masy ciała, która ulega wzrostowi podczas zmian menopauzalnych.  

Dobrze wpływa na serce i mózg

Poprzez większe dotlenienie organizmu, Nordic Walking doskonale radzi sobie z problemami ze strony układu krążenia. Reguluje tętno, zmniejsza nadciśnienie. Minimalizuje również duszność związaną z wysiłkiem fizycznym. 

Dzięki odpowiedniemu natlenieniu organizmu doskonale wpływa na komórki mózgu i poprawia pamięć, a także jasność myślenia. 

Jak widzisz Nordic Walking przynosi wiele korzyści dla pracy serca, mózgu i innych układów. Jest doskonały dla osób w każdym wieku. Kobiety w ciąży, chcące zachować dobrą kondycję, a obawiające się dużego wysiłku czy kontuzji, mogą bezpiecznie trenować z chodzenie z kijkami.