Kompleksowe dbanie i pielęgnacja suchych włosów

Kompleksowe dbanie i pielęgnacja suchych włosów

Zniszczone i suche włosy są zmorą i prawdziwym utrapieniem gigantycznej ilości osób. Przesuszone, pozbawione witalności, puszące się i trudne do ułożenia pasma potrafią w gigantycznym stopniu wpłynąć na samopoczucie, a w niektórych przypadkach także na poczucie własnej wartości. W walce o zdrowe, piękne i lśniące włosy największym sprzymierzeńcem jest oczywiście odpowiednio dobrana pielęgnacja. Ta jednak nie powinna być kwestią przypadku. Najważniejsze jest pełne dopasowanie do potrzeb włosów i przemyślany dobór składników, który będzie w stanie im sprostać. W dalszym ciągu ogromnym problemem jest regularne mylenie włosów suchych ze zniszczonymi. Należy pamiętać o tym, że są to dwa zupełnie inne typu włosów – oznacza to, że ich potrzeby będą się od siebie różnić. Czym charakteryzują się więc włosy suche? Jak powinna wyglądać pielęgnacja? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej. 

Jakie czynniki wpływają na suchość włosów? 

I tak włosy suche charakteryzują się rozchylonymi łuskami pojedynczych włosów, przez co mogą być bardzo szorstkie i nieprzyjemne w dotyku – w wielu przypadkach do złudzenia mogą przypominać nawet siano. Ponadto są bardzo trudne do rozczesania i całkowicie pozbawione połysku i jakiejkolwiek sprężystości. W tym przypadku nie możemy mówić również o miękkości. Z łatwością też mogą ulegać przesuszeniom – jednak należy pamiętać też o tym, że niektóre rodzaje włosów są bardziej podatne i narażone na wysychanie niż inne. Tendencja ta może być szczególnie mocno dostrzegalna latem, kiedy temperatury za oknem są znacznie wyższe niż standardowo. Dotyczy to także wiatru, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, a także agresywnego traktowania pasm – tutaj warto wymienić regularne prostowanie, suszenie włosów bez aplikacji środków termoochronnych, czy zapominanie o tym, jak ważne jest stosowanie odżywek do włosów jako zwieńczenie pielęgnacji. Najwyższa pora więc opowiedzieć sobie nieco więcej o tym, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja suchych włosów. 

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

Przede wszystkim produkty stosowane na suche włosy powinny być dedykowane dokładnie temu typowi włosów. Zaleca się również, aby regularnie powtarzanym nawykiem było stosowanie maski – najlepiej nałożyć ją na całą noc i powtarzać np. raz w miesiącu. Kluczowa w walce o piękne i zdrowe włosy jest też zbilansowana dieta. Posiadaczki włosów widocznie przesuszonych powinny codzienne posiłki wzbogacać w produkty obfitujące w kwasy tłuszczowe jak, chociażby migdały czy orzechy włoskie lub kwasy Omega-3 naturalnie występujące w rybach. 

Ponadto ważne jest sprawdzanie składników stosowanych w poszczególnych produktach pielęgnacyjnych – te przede wszystkim powinny wykazywać właściwości odżywcze. I tak doskonałym przykładem może być masło Mango, które charakteryzuje się działaniem silnie regenerującym, a także nawilżającym. Warto wspomnieć także o obłędnym zapachu, który w połączeniu z odpowiednio dobranymi produktami wspierającymi na długo pozostaje na włosach, na każdym kroku zachwycając intensywnością i niepowtarzalnością woni.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że dbanie powinno opierać się na trzech podstawowych krokach, czyli nawilżaniu, odżywianiu i regeneracji – tym sposobem możesz mieć spodziewać się spektakularnych efektów i dogłębnego wypielęgnowania nawet najbardziej osłabionych włosów. Ważne jest również regularne podcinanie suchych i zniszczonych końców – ten zabieg pomaga utrzymać zdrowy wygląd pasm na dłużej. W wielu przypadkach zbawienne okazuje się także regularne olejowanie – włosy stają się wówczas elastyczne, miękkie i przywrócony zostaje ich naturalny blask. Pomocne okaże się także aplikowanie olejków ochronnych, które zabezpieczają włosy przed rozdwajaniem i kompleksowo je regenerują.