Jak wybrać kije golfowe dla początkującego gracza?

Jak wybrać kije golfowe dla początkującego gracza?

Golf jest sportem, który w Polsce dopiero nabiera popularności. Wiele osób spędza czas wolny na polach golfowych, co pozwala na zwiększanie umiejętności i wymianę doświadczeń ze znajomymi. Bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego kija do golfa. Musi być dostosowany do konkretnej osoby, w przeciwnym razie gracz nie osiągnie zadowalających rezultatów i może się zniechęcić do dalszego uprawiania tego sportu.

Jakie kije golfowe są najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo różne są potrzeby i oczekiwania osób grających w golfa. Kije golfowe znacznie różnią się między sobą, choć początkujący gracz może tego nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Muszą być dostosowane do wzrostu, postury, rozmiaru dłoni i siły, jaką dysponuje gracz. Podczas dobierania kija trzeba wziąć pod uwagę sztywność, rodzaj uchwytu oraz rodzaj główki. Proces dobierania kija do zawodnika nazywany jest fittingiem. Szeroką ofertę kijów golfowych i akcesoriów oferują sklepy internetowe oraz stacjonarne.

Komfort i bezpieczeństwo

Początkujący gracze często twierdzą, że nie potrzebują zestawu kijów, za to pojedynczy kij będzie odpowiedni na każdą okazję. Nie jest to prawdą, bo używanie niedopasowanego kija nie pozwoli trafić prawidłowo w piłeczkę, a więc nie będzie można uzyskać odpowiedniej celności uderzenia. Ponadto nieprawidłowy sposób uprawiania tego sportu może w dłuższym czasie skutkować problemami zdrowotnymi, w tym bólami kręgosłupa.

Kije golfowe nie są takie same

Pełny zestaw kijów golfowych liczy aż 14 różnych odmian. Są dostosowane do innych typów uderzeń i każdy jest przeznaczony do wysyłania piłek na inne odległości. Podstawowy rodzaj to Woody, który służy do wybijania piłek jak najdalej. Doświadczeni gracze mogą osiągać odległości rzędu 300 metrów. Należy zaopatrzyć się również w kije typu Iron, które służą do wybijania piłki na coraz większej odległości.

Kije golfowe mają swoje numery. Niższy numer oznacza większą odległość, jaką można uzyskać. Najmniejszym kijem jest Putter, ale nie oznacza to, że jest mało istotny. Za jego pomocą można dotoczyć piłkę do dołka, co w trakcie rozgrywki zwykle trzeba robić kilka razy. Warto zastanowić się też nad użyciem kijów typu Wedge, które pozwalają na wybicie piłki na większą wysokość, ale krótszą odległość. Wszystko zależy od sytuacji w grze — ukształtowania terenu oraz sposobu uderzenia piłki.

Umiejętna gra w golfa wymaga nabrania wprawy. Należy regularnie ćwiczyć i uczyć się zastosowania różnego typu kijów. Przełoży się to na uzyskanie bardziej precyzyjnych uderzeń oraz większych odległości. Kije golfowe dostosowane do gracza to komfort fizyczny i psychiczny. Regularna rywalizacja na polu golfowym może przełożyć się na większą sprawność fizyczną, satysfakcję i pewność siebie na co dzień.