Jak radzić sobie ze skurczem mięśni?

skurcz mięśni

Wiele osób doświadcza nagłych skurczów mięśni, najczęściej w łydce. Ból jest silny, a noga po skurczu może boleć nawet kilka godzin. Z tego wpisu dowiesz się, jak zapobiegać skurczom i co zrobić jak już jest za późno na zapobieganie, czyli jak pozbyć się bólu, gdy skurcz już nastąpił. 

Skurcz mięśni może wystąpić w każdej części naszego ciała – plecach, dłoniach, stopach, palcach. Z reguły trwają krótko, bo zaledwie kilka sekund, jednak może się zdarzyć, że trwają kilka minut. Jeśli występują u Ciebie częste skurcze, skontaktuj się z lekarzem. 

Poniżej podpowiadamy, jak radzić sobie, ze skurczem mięśni.

Rozciąganie

Może ono pomóc, gdy już skurcz wystąpi, ale także regularne rozciąganie może zminimalizować ich występowanie. Możesz wykonać poniższe ćwiczenia. 

rozciąganie
Photo by RyanMcGuire/ Pixabay

Rozciągnięcia na skurcze mięśni łydek.

Usiądź z wyprostowanymi nogami. Nogę rozciągnij, jak najdalej umiesz, a palce stopy podciągnij w kierunku głowy. Przytrzymaj tak przez kilka sekund. Skurcz powinien minąć. Stopę możesz podciągać ręką lub paskiem owiniętym wokół niej. To ćwiczenie działa również na skurcz mięśni ud. 

Ćwiczenia na skurcze ud

Stań naprzeciw krzesła. Trzymając się oparcia, zegnij nogę w kolanie, a nogę wyciągnij jak najdalej do tyłu. Trzymając dłonią kostkę nogi, podciągnij stopę, do sobie w kierunku pośladka. 

Rozciąganie – plecy

Skurcz w plecach najłatwiej „rozchodzić”. Chodź po domu luźnym krokiem, nie wykonując gwałtownych ruchów. 

Możesz również położyć się na łóżku lub podłodze. Pod plecy włóż małą piłeczkę (np. tenisową), w miejscu, gdzie wystąpił skurcz. Poleż tak 2 minuty. Możesz później przesunąć piłkę w inną okolicę, bliską skurczowi.

Rozciąganie szyi

Aby rozciągnąć szyję, zrób nią delikatne koła, w obojętnie którą stronę. Możesz, również stojąc, zataczać koła ramionami. 

Masaż na skurcze

Bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie ze skurczami jest masaż. Delikatnie masuj miejsce, gdzie wystąpił skurcz. Do masowania możesz użyć ocieplonych w ciepłej wodzie dłoni. 

Ciepły lub zimny okład

Na miejsce, w którym doszło do skurczu, połóż pieluchę (lub inny materiał) namoczony w zimnej lub ciepłej wodzie. Możesz użyć również kostki lodu lub termoforu. 

Skurcz – co jest jego powodem?

Skurcz może wystąpić zawsze. Nie ważne, czy jesteś zdrowy, chory, młody, czy starszy. Na skurcze narażony jest każdy. Jednak bardziej narażone na skurcze są osoby po 65 roku życia, niemowlęta, kobiety w ciąży, oraz sportowcy. 

Skurcze mięśni – co je powoduje?

Najczęstszymi powodami wystąpienia skurczu są:

  • za mała ilość magnezu oraz potasu;
  • za mała rozgrzewka i niewystarczające rozciągnięcie przed intensywnymi ćwiczeniami;
  • odwodnienie;
  • ćwiczenie przy wysokiej temperaturze.

Jak zapobiegać skurczom? 

Odpowiednia dieta, bogata w potas, magnez i wapń pozwoli na optymalny poziom tych składników w organizmie. Produkty bogate w te składniki to: 

  • magnez – kiełki, banany, produkty zbożowe, kasza gryczana, orzechy, brązowy ryż, natka pietruszki, szpinak, awokado. 
  • potas – pomidory, ziemniaki, kiwi, banan, grejpfrut, dynia, kalarepa, natka pietruszki, brzoskwinie, agrest, orzechy, rośliny strączkowe. 
  • wapń – najwięcej jest go w produktach mlecznych – mleku, jogurtach, białym serze, maślance. 

Doskonałym rozwiązaniem są również suplementy diety dostępne w aptece bez recepty, zawierające zwiększona ilość magnezu i potasu. 

Wizyta u lekarza

Jeśli cierpisz na częste i bolesne skurcze, koniecznie udaj się o poradę do lekarza. Może on przepisać ci leki przeciwbólowe, a w poważniejszych stanach również leki zwiotczające mięśnie.