Imbir dobry na wszystko?

imbir

Imbir to znana przyprawa na całym świecie. Znany jest głównie ze swoich właściwości rozgrzewających. Stosuje się go głównie podczas przeziębień i innych infekcji. Jest to również popularny środek na bóle brzucha czy nudności. W kuchni chętnie stosowany jako przyprawa w postaci suchego proszku lub jako świeży pokrojony, czy starty korzeń. Poznaj właściwości zdrowotne tej cudownej rośliny. 

Jakie właściwości zdrowotne ma imbir?

Imbir posiada wiele korzyści zdrowotnych, na przykład przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego jest doskonałym naturalnym środkiem na przeziębienie czy grypę. Pokrojony korzeń dodaj do wody z cytryną i miodem, aby wzmocnić efekt. Napój ma przyjemny smak, a nas z pewnością postawi na nogi. Poznaj cenne właściwości zdrowotne imbiru.

Imbir dobry na wszystko?
Photo silvarita/pixabay

Imbir poprawia trawienie i minimalizuje oddawanie gazów

Spożywanie imbiru poprawia trawienie. Enzymy znajdujące się w roślinie pomagają organizmowi rozbić i usunąć gaz, gromadzący się w jelitach podczas trawienia. Imbir ma również dobry wpływ na trypsynę i lipazę – enzymy ważne dla trawienia. Imbir wspomaga również perystaltykę jelit, zapobiegając w ten sposób zaparciom. 

Niweluje nudności

Imbir pomaga złagodzić poranne mdłości oraz łagodzi nudności po chemioterapii. Imbir wspomaga również leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Imbir wspomaga leczenie przeziębienia i grypy

To jedno z najbardziej znanych właściwości leczniczych imbiru. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Dzięki temu radzi sobie z leczeniem przeziębienia czy grypy. Badania wykazały, że takie działanie wykazuje świeży korzeń imbiru, a suszony ma je bardzo znikome. 

Działa przeciwbólowo

Badania wykazały, że przyjmowanie 2 g imbiru dziennie zmniejsza ból mięśni po wysiłku fizycznym. Inne badania udowodniły, że łagodzi on bóle menstruacyjne. Dlatego można śmiało go polecić, jako środek przeciwbólowy. 

Imbir wspiera zdrowe serce

Ekstrakt z imbiru pomaga w chorobach układu krążenia, co wykazały liczne badania. Dlatego osoby z chorym sercem powinny imbir włączyć do swojej codziennej diety. Wspomaga bowiem krążenie i reguluje ciśnienie krwi. 

Obniża ryzyko wystąpienia nowotworów

Imbir to bogate źródło przeciwutleniaczy, które wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Redukują stres oksydacyjny. Jest to stan kiedy w organizmie odkłada się dużo wolnych rodników. Te z kolei powstają w wyniku m.in. przemiany  materii. Działają one niekorzystnie na nasz organizm, dlatego należy je wyeliminować. Zbyt duże nagromadzenie może prowadzić do szeregu chorób, w tym raka. Przeciwutleniacze są naturalną substancją zwalczającą wolne rodniki. 

Imbir – wartość odżywcza

Imbir ma wiele właściwości zdrowotnych, chociaż sam w sobie nie dostarcza wielu witamin i minerałów. Najwięcej substancji w nim występujących to przeciwutleniacze. Jest też niskokaloryczny. 2 łyżeczki startego imbiru zawierają 4 kalorie. 

Imbir dobry na wszystko?
Photo SuKaduna/ pixabay

Czy spożywanie dużej ilości imbiru niesie za sobą ryzyko?

Imbir jest stosunkowo bezpieczną przyprawą i nawet większe ilości nie mają przeciwwskazań. Dzięki licznym właściwościom zdrowotnym warto urozmaicić dietę o ten składnik. Jeśli jednak cierpisz na przewlekłe choroby lub zażywać dużo leków skonsultuj się z lekarzem, czy imbir jest dla Ciebie bezpieczny, gdyż może on wchodzić w interakcję z innymi lekami. Jeżeli jesteś kobietą ciężarną, zapytaj ginekologa, czy nie masz przeciwwskazań, aby go stosować. Imbir jest bezpieczny dla dziecka i nie niesie za sobą ryzyka poronienia, jednak warto tę kwestię skonsultować.