Gloryfikacja suplementów

gloryfikacja suplementów

Rynek suplementów diety rośnie w siłę. Z roku na rok coraz więcej osób sięga po różnorodne środki, które wspomagają odchudzanie. Nie wszystkie jednak są zdrowe i polecane. Z czego wynika zjawisko gloryfikacji suplementów? Dlaczego tak wiele osób z nich korzysta? Na te pytanie odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Suplementy diety, co to takiego?

Zaczniemy od tego, czym suplementy diety nie są. A nie są one lekami. Zadaniem tych środków jest uzupełnianie diety tudzież wspieranie fizjologicznych funkcji organizmu. Suplementy powinny być w pełni bezpieczne dla zdrowia i przynosić pozytywne efekty, tj. dostarczać składników, których brakuje organizmowi. Co istotne, suplementy diety mogą występować wyłącznie w formie doustnej, to jest: tabletek, drażetek, roztworów, płynów.

Dlaczego tak wiele osób korzysta z suplementów diety?

Często wiele osób wierzy w ich lecznicze właściwości, a producenci nieco wykorzystują naiwność ludzką. Ponadto sprzedający stosują niewłaściwe chwyty marketingowe, które mogą wprowadzać ludzi w błąd. Dlatego prawo jest coraz bardziej restrykcyjne wobec suplementów diety. Lekarze biją na alarm w związku ze zjawiskiem gloryfikacji suplementów, dlatego świadomość na temat tych środków jest coraz większa. Mimo to nadal wiele osób zastępuje suplementami na przykład posiłek przedtreningowy bądź jedzenie po treningu.

Czy stosowanie suplementów jest bezpieczne?

W przypadku wprowadzania na rynek suplementów obowiązuje stosowanie się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 178 z 2002 r. Niestety, jak pokazują liczne doświadczenia i apele lekarzy, wiele producentów nagina prawo. Często w suplementach znajdują się substancje niezdrowe, a nawet niebezpieczne. Warto zatem zawsze przedyskutować ich skład z lekarzem czy dietetykiem. Nie można także samodzielnie decydować o dawkach. Zjawisko gloryfikacji suplementów wyraźnie pokazuje, że wiele osób traktuje je jako coś naturalnego, coś, co można brać bez przeszkód i bez obaw o stan zdrowia czy przedawkowanie. To błąd. Warto zawsze poznać dokładnie skład, sprawdzić atesty, a także skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy dany suplement diety jest dla nas odpowiedni.