Dieta Hashimoto

diety hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto to specyficzny rodzaj diety, w którym nadrzędnym celem nie jest zgubienie kilogramów, uzupełnienie planu treningowego czy też po prostu zdrowszy styl życia, ale to aby utrzymać organizm w jak najlepszym zdrowiu i unikać produktów, które mogą zaszkodzić. W celu ustalenie dobrego planu odżywiania należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dokładnie określą jak ma wyglądać codzienny jadłospis, tak aby uwzględniał produkty zalecane i zakazane.

Produkty zalecane dla osób z Hashimoto

-chleb żytni,

-jaja,

– makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby pszenne,

-zielone warzywa i owoce,

-kurczak-kasza gryczana, jęczmienna pęczak, indyk, cielęcina ( chude mięso),

-kasza gryczana, jęczmienna pęczak,

-dorsz, tuńczyk, halibut, śledź,

-nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, słonecznika, siemię lniane,-olej rzepakowy, oliwa z oliwek,

-nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, słonecznika, siemię lniane,

-orzechy: włoskie, laskowe, brazylijskie, migdały,

-chude mleko i produkty mleczne.

Oprócz tego należy kontrolować poziom witamin i minerałów. Uważać zarówno na ich nadmiar jak i niedobory. Ważna jest odpowiednia podaż witamin A, C, E, D i takich minerałów jak żelazo, selen, cynk, jod. Należy zadbać o wystarczającą ilość dostarczanego pełnowartościowego białka, błonnika pokarmowego, kwasów omega-3 i oczywiście picie wody.

Zobacz również:

Produkty niezalecane w diecie w Hashimoto

-pieczywo pszenne,

-słodycze,

-wysoko przetworzone produkty,

-tłuste mięsa i wędliny,

-napoje alkoholowe i gazowane,

-słone przekąski,

-surowe warzywa kapustne.

Reakcje organizmu na nieodpowiednią dietę

Niedoczynność tarczycy powoduje takie nieprzyjemne dolegliwości jak: zaburzenia pamięci, spowolnienie przemiany materii, zwiększenie tym samym masy ciała, niskie ciśnienie, senność, uczucie zimna, zmęczenie. Nieprawidłowa dieta przy Hashimoto będzie skutkowała pojawieniem się, bądź nasileniem tych objawów, co może stać się dla osoby z Hashimoto uciążliwe i utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Dobór diety do osoby

Ważny jest dobór ilości spożywanych kalorii w zależności od płci, wieku, stopnia zaawansowania choroby. Profesjonalny dietetyk dopasuje, także dietę do uprawianej aktywności fizycznej, która jest jak najbardziej wskazana i do trybu życia, czyli np. jaki wykonujemy zawód, ile czasu w ciągu dnia siedzimy itd.

Pamiętaj o kontrolowaniu poziomu hormonów, składników mineralnych i witamin, co pozwoli modyfikować sposób odżywiania w zależności od aktualnych potrzeb organizmu.