Czy warto stosować suplementy diety? Argumenty za i przeciw

suplementy diety

Ludzie coraz częściej stosują suplementy diety. Według ostatnich badań stosowanie ich wzrasta z miesiąca na miesiąc. Warto tu jednak zaznaczyć, że suplementy powinny być zażywane umiarkowanie, ponieważ jeśli będziemy stosować zbyt dużą ich ilość, możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Eksperci zaznaczają, że suplementacja jest najważniejsza dla osób dorosłych i starszych, które mają dietę ubogą w niezbędne składniki odżywcze. Suplementy powinny także przyjmować kobiety w ciąży oraz po menopauzie. Jednak najmłodsi również mogą stosować odpowiednie dodatkowe witaminy, aby pozostać w dobrej kondycji.

Suplementy polecane kobietom w ciąży

Dla kobiet w ciąży poleca się przede wszystkim kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod. Jeśli zajdzie taka potrzeba można wprowadzić do diety także inne witaminy i minerały. Przyjmowanie kwasu foliowego poleca się jeszcze przed rozpoczęciem ciąży. Chroni on nie tylko przyszłą mamę, ale także płód. Zaleca się również mamom, które mają dietę ubogą w ryby, aby przyjmowały kwas DHA, który jest dla nich bardzo korzystny w tym okresie. Zdrowie mamy i dziecka jest najważniejsze, dlatego w tej kwestii nie ma podziałów. Suplementacja dla kobiet w ciąży jest wskazana, ponieważ przynosi dużo pozytywnych korzyści.

Suplementacja dla dzieci i młodzieży

Także noworodki oraz dzieci mogą korzystać z suplementacji. Najbardziej polecane jest stosowanie witaminy D, która między innymi wspomaga układ odpornościowy dzieci i dorosłych. Należy jednak pamiętać, że jej dawka powinna być uzależniona od masy ciała, ilości, jaką spożywa się z dietą oraz wieku osoby przyjmującej preparat. Przed rozpoczęciem suplementacji można zgłosić się na badania, które wskażą jej poziom w naszym organizmie. Dzięki temu dowiemy się, czy suplementacja jest wskazana i jakie ilości będą odpowiednie do przyjmowania. Właściwe jest także skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą.

Dlaczego nie stosować suplementów samemu?

Lekarze i farmaceuci są przeciwni stosowaniu suplementów bez wcześniejszej konsultacji. Niestety popularne reklamy głoszą, że jest to bezpieczne i zalecane. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji powinno się poddać kompleksowym badaniom, tak aby wykluczyć ewentualne powikłania z niewłaściwego zastosowania witamin. Wpływ na ich przyjmowanie mają choroby istniejące, ogólny stan zdrowia oraz dieta, jaką stosujemy, a także używki oraz przyjmowane leki. Każda osoba ma własną tolerancję przyjmowanym witamin, ponieważ różnimy się od siebie tym, jaki prowadzimy tryb życia oraz naturalnymi predyspozycjami. Dlatego ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku.

Zagrożenia wynikające z nieracjonalnej suplementacji

Głównym powodem, dla którego stosuje się suplementację, jest pomoc przy uzupełnieniu niedoborów witamin i minerałów, których nie dostarczamy sobie wystarczająco w diecie. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe stosowanie takich suplementów może być szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ nie wiemy jakich suplementów powinniśmy unikać, a które są dla nas dobre. Niekorzystne mogą okazać się też, jeśli wejdą w interakcję z różnymi składnikami odżywczymi lub lekami. Także nadmierna ilość suplementów może mieć odwrotne korzyści do zamierzonych. Dlatego warto świadomie wprowadzać suplementy do własnej diety.

Szkodliwe działanie suplementów

Wszystkie witaminy i minerały, jeśli są przyjmowane w niewłaściwy sposób, mogą zaszkodzić. I tak na przykład witamina A i żelazo, które dobrze wpływają na kondycję organizmu, dla osób starszych w niewłaściwej ilości mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Dlatego najpierw powinniśmy się skupić na dostarczaniu witamin i minerałów z pożywienia. Warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, ponieważ wtedy suplementacja może nie być konieczna, a już na pewno będzie ją można mocno ograniczyć. Dzięki temu dostarczymy swojemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a suplementy zastosujemy tylko w nagłych przypadkach.