Czy można ćwiczyć z przepukliną?

przepuklina

Wielu sportowców mierzy się z problemem przepukliny. Ćwiczenie z przepukliną nie zawsze jest łatwe. Czasem to nie jest nawet bezpieczne. Przepukliny są skomplikowane same w sobie, dlatego tak ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie zawarte w tytule. Spójrzmy dlaczego.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przyczynę i miejsce wystąpienia przepukliny oraz jej stopień rozwoju. Musisz wiedzieć, że bez operacji nie polepszy się Twój stan zdrowia. Koniecznie musisz porozmawiać z lekarzem, przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń, nawet tych najprostszych. 

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to przemieszczenie się narządów jamy brzusznej poza jej obręb (np. przesunięcie jelit). Składa się ona z tzw. worka przepuklinowego, który zawiera przesunięte narządy (np. jelita). Uwypuklają się one na powierzchni jamy brzusznej, w postaci tzw. guza. Początkowo jest on „odprowadzany”, to znaczy, że narządy w jego wnętrzu mogą się przemieszczać i pod wpływem ucisku możemy je z powrotem cofnąć do jamy brzusznej. Taki stan nie trwa cały czas. Po pewnym czasie tworzą się zrosty oraz stan zapalny i w rezultacie konieczna jest operacja. Mówimy wówczas o przepuklinie nieodprowadzanej. 

Rodzaje przepukliny

W zależności od miejsca wystąpienia rozróżniamy różne rodzaje przepukliny. Najczęstszym miejscem jej wystąpienia są okolice pachwiny, pępka czy ściany brzucha. 

  • Przepuklina pachwinowa – najczęściej występuje u mężczyzn. Dotyczy kanału pachwinowego, małego otworu w mięśniu brzucha w okolicy pachwiny. 
  • P. udowa – dochodzi do niej podczas pęknięcia mięśni w górnej części uda. Częściej występuje u kobiet.
  • Przepuklina pępkowa – znajduje się w pępku lub jego pobliżu. Częsta u dzieci.

Najczęstszym rodzajem jest przepuklina pachwinowa.

Ćwiczenia a przepuklina

Jeżeli masz przepuklinę, która nie wymaga jeszcze pilnej interwencji lekarza, możesz ćwiczyć, jednak musisz unikać podnoszenia dużych ciężarów i wykonywania ruchów powodujących duże napięcie. 

Jednak sam nigdy nie wybieraj ćwiczeń. Zapytaj trenera o dobór bezpiecznych ćwiczeń w takim przypadku. 

Jakie ćwiczenia można wykonywać z przepukliną?

Ważne jest, aby ćwiczenia nie powodowały dużego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Optymalne ćwiczenia z przepukliną, to te wykonywane w pozycji stojącej i siedzącej. Nie zwiększają one ciśnienia  w jamie brzusznej. Pozycja leżąca powoduje wzrost ciśnienia, a to może pogłębić przepuklinę i powodować odczucie bólu i ucisku.

Bezpieczne są zatem ćwiczenia: 

Aerobik wodny – trenicgi wodne są mało obciążające. Możliwości ćwiczeń w wodzie jest wiele.

Kolarstwo – tu musisz być troszkę ostrożny, ponieważ nie wszystkie modele rowerów są bezpieczne. Na przykład rower outdoorowy i spinningowy może ustawić Twoje ciało w pozycji, która będzie powodować naprężenie lub nacisk. Najlepiej trenować na rowerze poziomym.

Bieganie – z reguły bieganie nie powoduje większego dyskomfortu i jest bezpieczne. Jeżeli jednak poczujesz się źle lub poczujesz ból w okolicy przepukliny, przerwij bieg. 

Taniec – jest również bezpieczny, jednak należy uważać, aby nie robić zbyt gwałtownych skrętów ciała. 

Joga – może pomóc wzmocnić tkanki otaczające przepuklinę, a tym samym zapobiec operacji lub sprawić, że zabieg  będzie mniejszy. 

Jakich ćwiczeń nie wykonywać z przepukliną?

`Ćwiczenia, których należy unikać, obejmują niektóre podstawowe ćwiczenia, np. przysiady oraz podnoszenie ciężarów, pilates, sporty kontaktowe. 

Należy unikać wykonywania ćwiczeń, które obciążają mięśnie będące w okolicy przepukliny (np. w przepuklinie brzucha unikać robienia brzuszków, przysiadów). 

Ponadto należy unikać:

  • podnoszenia dużych ciężarów
  • ćwiczeń obejmujących pchanie – pompki, wyciskanie
  • czynności zawierające ciągnięcie – podciąganie lub ukośne skręty
  • ćwiczenia obejmujące kopanie lub uderzanie pięściami (piłka nożna, zapasy). 

Zadbaj o prawidłowy oddech podczas ćwiczeń

Ponieważ przepuklina jest wynikiem rozerwania ściany brzucha, należy zachować ostrożność podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń brzucha. Przede wszystkim musisz skupić się na oddechu. Nie wstrzymuj oddechu. Wydychaj powietrze, kiedy się wysilasz i wdychaj przy chwili relaksu. 

Regulacja oddechu nie tylko zmniejszy ciśnienie w brzuchu, ale także pomoże wyeliminować ćwiczenia, które powodują nadwyrężenie. 

Unikaj pogorszenia przepukliny

Jeżeli będziesz ostrożny, możesz uniknąć pogorszenia stanu zdrowia. 

W przepuklinie pachwinowej warto założyć specjalną opaskę ochronną, która podtrzymuje pachwinę. Pasy przepuklinowe są różne i dostosowane do konkretnego rodzaju przepukliny. 

Jeśli czekasz na operację, pomogą ci one zmniejszyć objawy przepukliny. 

Podsumowanie

Posiadanie przepukliny nie oznacza całkowitego zaniechania ćwiczeń. Jednak powinieneś je odpowiednio dobrać, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Porozmawiaj o tym z trenerem i lekarzem, którzy pomogą ci dostosować ćwiczenia do zaistniałej sytuacji.