Boks – najważniejsze informacje dla początkujących

boks

Boks to dyscyplina sportowa, mogłoby się wydawać tylko dla twardzieli. Nic bardziej mylnego. Boks trenują również kobiety, które osiągają doskonałe wyniki. Jeżeli Ty również zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z tym sportem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać ten poradnik jest dla Ciebie. Znajdziesz tu cenne porady, dotyczące walki i obrony. Przeczytasz również o prawidłowej postawie. 

Wielu początkujących bokserów ma wiele pytań na temat tej dyscypliny sportu. Początkujący obawiają się, że nie będą umieć odpowiednio się obronić przed ciosami przeciwnika, nie wiedzą jak prawidłowo zadawać ciosy oraz jak poruszać się po ringu. Jeżeli Ty również zadajesz sobie te same pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć. 

Prawidłowa postawa

Właściwa postawa bokserska jest najważniejszą rzeczą, jakiej powinieneś się nauczyć. Zapewni Ci dobrą równowagę, dobre poruszanie się po ringu oraz odpowiednią siłę (w boksie pochodzi ona ze stóp). 

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że Twoja słabsza stopa powinna znajdować się przed Tobą, a silniejsza z tyłu. Przedni palec stopy i pięta tylnej stopy powinny znajdować się w linii pomiędzy stopami (początkowo możesz użyć sznurka, aby wiedzieć, jak dobrze ustawić stopy). Kąt pomiędzy przednią stopą a tą linią nie powinien przekraczać 45 stopni, a kąt tylnej stopy powinien wynosić od 60 do 70 stopni. Kiedy będziesz gotowy, ugnij lekko 

kolana i delikatnie unieś piętę tylnej stopy nad ziemią – to zwiększy równowagę i ruchliwość. 

Osłona bokserska

W boksie chodzi o prawie równoczesny atak i obronę. Jest to początkowo trudne, ale uwierz mi do wykonania. Ochrona powinna dotyczyć głównie okolic głowy, ale również ciała. Podobnie jak w przypadku postawy, silniejsza ręka powinna znajdować się z tyłu, a słabsza z przodu. W ten sposób zawsze będziesz uderzać mocniejszą i silniejszą ręką. Słabszą ręką możesz utrzymywać przeciwnika na dystans. 

Nogi

Praca nóg w boksie różni się od zwykłego chodzenia. Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o pracy nóg w boksie, jest to, że zawsze powinieneś kroczyć najpierw stopą prowadzącą, gdy poruszasz się do przodu, a tylną stopą jako pierwszą podczas ruchu w tył. To samo dotyczy ruchu na boki. Poruszając się w lewo, stań najpierw lewą stopą, a prawą stopą podczas ruchu w prawo. 

Chodzi głównie o to, aby nie krzyżować stóp podczas ruchu (w przeciwieństwie do chodzenia). Kiedy masz skrzyżowane stopy, łatwo o stratę równowagi, a nawet niewielkie ciosy przeciwnika mogą Cię powalić. 

Oczywiście istnieją zaawansowane ruchy nóg, takie jak „krok krzyżowy”, który często stosował Muhammad Ali, ale początkowo naucz się podstawowych ruchów nogami. Takie ruchy zachowaj na bardziej zaawansowany poziom. 

Kilka rad odnośnie boksowania – gdzie warto uderzać?

  • Podczas uderzania najlepiej celować w brodę przeciwnika. To najłatwiejszy sposób na zdobycie nokautu. Jednak nie jest to łatwe zadanie, ponieważ przeciwnik będzie ochraniał to miejsce. 
  • Drugim miejscem, w które warto celować, jest nos. Uderzenie w nos może sprawić, że z oczu przeciwnika polecą łzy, co spowoduje, że nie będzie dokładnie widział Twoich ruchów, a Tobie da przewagę. Jeżeli podczas ciosu, złamiesz przeciwnikowi nos, spowoduje to spory ból i utrudni oddychanie. 
  • Spuchnięte oko może zasłonić pole widzenia przeciwnika, dlatego jest to kolejne miejsce dobre do ataku. Chociaż ze względu na duże rękawice bokserskie, nie jest łatwo precyzyjnie uderzyć w oczy, warto próbować. 
  • Podczas walki warto również celować w wątrobę. Leży ona pod żebrami, po prawej stronie ciała. Mocny cios w wątrobę, powoduje duży ból, który bardzo utrudnia utrzymanie się na nogach. Dlatego zawsze bądź na niego gotowy. 
Boks - najważniejsze informacje dla początkujących
Photo Pexels/ pixabay

Jak zadawać ciosy  w boksie? Kilka porad

  • Zanim zaczniesz uderzać, musisz przyjąć bokserską postawę. Ręce powinny być uniesione, a łokcie mocno przylegające do ciała. Po uderzeniu szybko cofnij dłoń do tej samej pozycji. Pamiętaj, że druga ręka powinna zawsze chronić Twoją głowę. Nigdy nie wyciągaj naraz obydwu rąk. 
  • Plecy trzymaj prosto i nie pochylaj się do przodu podczas zadawania ciosów. W przeciwnym razie możesz stracić równowagę, a przeciwnik z pewnością to szybko wykorzysta. 
  • Przed uderzeniem pięścią, trzymaj rękę otwartą, a w połowie drogi zaciśnij pięść. W ten sposób Twoje cele będą szybsze. 
  • Oczy miej cały czas otwarte. Możesz użyć oczu do zmylenia przeciwnika. Na przykład spójrz w dół i lekko opuść ciało, udając, że idziesz do ciała, ale potem uderz pięścią w głowę przeciwnika. 
  • Staraj się robić gwałtowny wydech podczas uderzenia pięścią i wdychaj powietrze powoli przez resztę czasu. 
  • Siła ciosów pochodzi głównie z Twojej techniki. Właściwa technika wymaga użycia całego ciała podczas uderzenia, a nie tylko ramion. W ten sposób jesteś w stanie zrobić większy rozpęd, a Twoje ciosy będą potężniejsze. 

Obrona bokserska

W boksie musisz jednocześnie atakować i się bronić. Najlepszym sposobem na to jest ślizganie się lub blokowanie ciosów przeciwnika, a następnie kontrowanie. 

Możesz zablokować uderzenie rękawicą, przedramieniem lub nawet łokciem (jeśli jest to uderzenie w ciało). Aby wykonać cios, musisz przesunąć głowę poza linię środkową, tak aby przeciwnik nie uderzył w Ciebie, tylko w powietrze. 

Możesz bronić ciosów również za pomocą pracy nóg, po prostu cofając się lub obracając się, gdy przeciwnik atakuje. Ale nie cofaj się za bardzo, bo trafisz na liny ringu. Jeżeli się tam znajdziesz, możesz spróbować obrócić się pod kątem 90 stopni, aby się wydostać. 

Możesz również sparować cios. Wystarczy odrzucić go rękawicą. 

Jaki styl bokserski wybrać?

Najszybszym sposobem na odkrycie swojego stylu bokserskiego jest obserwowanie swoich ulubionych zawodników w oszukiwaniu inspiracji. Większość ludzi lubi zawodników o podobnej budowie ciała do nich. Na przykład jeżeli jesteś wysoką osobą, możesz pooglądać walki takich bokserów jak Muhammad Ali, Lennox Luis, Wladimir Klitscho. Ci bokserzy lubią trzymać przeciwników na dystans, często zadają ciosy i uderzenia z dużej odległości. 

Jeśli natomiast jesteś niższą osobą, inspiracją mogą być bokserzy – Tayson, Joe Fraizer, którzy zawsze atakują, idą naprzód, naciskają swoich przeciwników.