5 rzeczy, które sprawią, że będziesz szczęśliwy

szczęście

Chcesz stać się szczęśliwszą osobą? Nie jesteś sam. Dla wielu szczęście jest jednym z najbardziej poszukiwanych celów w życiu. Szczęście… Cóż to znaczy? Dla każdego inne. Dla jednego szczęściem jest posiadanie rodziny, dla innego posiadanie kota, dla jeszcze innych zdrowie. 

Corocznie ONZ przeprowadza badania odnośnie szczęścia na świecie. Istnieje wiele aplikacji, które mierzą, zbierają różne dane poprzez pytanie użytkowników. Jedną z takich aplikacji jest Remente, które jasno pokazało, że najszczęśliwszym miastem spośród badanych jest Londyn (w badaniu wzięło udział 21 państw). Londyńczycy wskazali, że najważniejszym dla nich wyznacznikiem szczęścia są dobre relacje rodzinne, posiadanie przyjaciół i partnera. Najbardziej martwią się o zdrowie i sprawność fizyczną, a także o swoją karierę. 

Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

W naszej naturze leży dążenie do uszczęśliwiania siebie. Czy to przez pracę, czy zachcianki, czy drobne prezenty. Lubimy czuć się dobrze. Każdy ma inne pragnienia, więc szczęście pojmujemy inaczej. Ale jest kilka wspólnych punktów, które każdy bez względu na status społeczny, wykształcenie życzy sobie, aby mu się to spełniło. Jest to na pewno zdrowie własne i najbliższej rodziny, posiadanie pracy, domu, jedzenia. Bardziej indywidualnymi pragnieniami może być wymarzona praca i wielka kariera, dla innych posiadanie dziecka, czy własnego domu. Także nie da się jednoznacznie dać recepty na szczęście, bo dla każdego jest inne. Jednak postaramy się przedstawić wam kilka nawyków, które sprawią, że poczujecie się szczęśliwsi. 

Rzeczy, które sprawią, że staniesz się szczęśliwszy

Z reguły osądzamy siebie surowo, jeśli nie odniesiemy upragnionego sukcesu, coś nam nie wyjdzie w pracy, czy w relacjach rodzinnych. Aby jednak osiągnąć równowagę ze sobą, musimy postarać się zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Pokochać siebie. Pomoże ci to odzyskać kontrolę nad życiem, a tym samym przybliży cię do odczuwania szczęścia. 

Czasami wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w swoim codziennym życiu, aby stać się szczęśliwszą osobą. 

Ćwiczenia

Codzienna aktywność fizyczna (choćby mała) powinna stać się priorytetem. Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Podczas gdy pewne choroby psychiczne, na przykład lęki, mogą objawiać się fizycznie, ciało jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowane, również może nas rozpraszać, a nawet ograniczać nasz umysł. Kiedy ciało i umysł ze sobą współgrają, aby utrzymać cię w dobrym zdrowiu, zauważysz, że Twoja energia wzrośnie, czujesz się bardziej pozytywnie, a Twój umysł pracuje na lepszych, szybszych obrotach. 

Badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, są najlepsze dla zdrowia mózgu, ponieważ poprawiają funkcje poznawcze, wzmacniają koncentracje i poprawiają pamięć. 

Uśmiechaj się

Upewnij się, że się uśmiechasz. Każdego ranka, bez względu na to czy się wyśpisz, czy nie za bardzo, zacznij dzień uśmiechem. Na początku może być to wymuszone, a Ty będziesz się z tym dziwnie czuł, jednak wytrwaj w tym. Zobaczysz, że niebawem uśmiech pojawi się sam, bez Twojej ingerencji i będzie autentyczny. Nasze mięśnie twarzy i mózg są połączone bardziej, niż może się wydawać. Dlatego śmiech jest zaraźliwy. Szybko zauważysz, że uśmiechając się sam do sobie rano, masz lepszy humor w ciągu dnia. Pamiętaj  o przekazaniu uśmiechu dalej (możesz uśmiechnąć się do obcej starszej Pani w autobusie – zobaczysz, że z pewnością go odwzajemni). 

Zrób właściwą listę rzeczy do zrobienia

Jeśli lubisz planować, zrób listę rzeczy do zrobienia. Jednak pamiętaj, aby zrobić ją prawidłowo. Zbyt skomplikowana lista rzeczy do zrobienia może być przyczyną złego nastroju i stresu. Tworząc plan, podziel rzeczy według priorytetów. Najłatwiejszą metodą jest podzielenie zadań według kategorii:

  • Ważne, nie pilne – rzeczy ważne, ale możesz je przesunąć w czasie (np. o parę dni), mogą to być sprawy ważne dla kogoś, ale nie koniecznie dla ciebie;
  • Ważne i pilne – koniecznie do zrobienia danego dnia;
  • Nie ważne – nie pilne – najmniej istotne, zrobisz, czy nie zrobisz nic się nie stanie;
  • Nie ważne – pilne – możesz je zrobić za dłuższy czas, ale musisz je kiedyś wykonać;

Umów się na spotkanie, rozmowę przy kawie z przyjaciółmi, rodziną

Przyjaźń i pozytywne relacje rodzinne są kluczowym elementem ochrony naszego zdrowia psychicznego i szczęścia. Przyjaciele i członkowie rodziny tworzą ważną sieć kontaktów, pomagając nam utrzymać pozycję na ziemi i pomagając nam zachować odpowiednią perspektywę. Dobrym pomysłem może być zaplanowanie regularnych rozmów z kimś bliskim, być może zacznij od dzwonienia do kogoś raz w tygodniu i zwiększaj częstotliwość. Możesz to zrobić nawet w drodze do pracy. Jeśli mieszkacie niedaleko siebie, postarajcie się choć raz w miesiącu spotkać w kawiarni na kawie lub u kogoś z was na obiedzie. 

Pisz pamiętnik, spisuj swoje myśli

Zrozumienie, gdzie w życiu brakuje równowagi, pozwoli ci odzyskać swoją moc i poczuć się szczęśliwszym. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale narzędziem, które może pomóc, jest prowadzenie dziennika. Zapisywanie zdarzeń, przemyśleń ma wiele zalet, w tym pomoc w ustaleniu, skąd pochodzi problem, i próbie jego rozwiązania. Nie musi być to spójnie gramatycznie, możesz robić mapy myśli, pisać przemyślenia. Spojrzysz na to z innej strony, jeśli to przeczytasz. Sprawdź i zobacz, jakie fajne może przynieść to efekty.