10 przykazań dobrego zdrowia

zdrowie

Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Wpływ na to ma wiele czynników, które warto znać. Dobre zdrowie to nie tylko brak choroby, ale także dobry stan psychiczny i emocjonalny. Wszystkie te czynniki razem – zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia i zdrowe relacje są podstawą naszego dobrego zdrowia. W artykule przedstawiamy Ci dekalog zasad do dobrego zdrowia. 

  1. Pij więcej wody

Woda to życie. Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet do 8 tygodni, a bez wody 4-7 dni. Nasze ciało składa się w 60-70 % z wody, co oznacza, że u osoby ważącej 70 kg, wody jest aż 42 litrów (ok. 168 szklanek). Woda pomaga organizmowi usuwać zbędne, szkodliwe substancje, pomaga w przenoszeniu tlenu. Znajduje się ona w każdej komórce naszego ciała, więc aby żyć, musimy dobrze się nawadniać. Codziennie tracimy wodę podczas oddychania, pocenia się, oddawania moczu. Odpowiednie nawodnienie pomaga również w odchudzaniu, poprzez napełnienie żołądka, a tym samym nasze uczucie głodu się zmniejsza. 

Ilość spożywanej wody zależy od wagi, płci, aktywności fizycznej, wieku, jednak człowiek dorosły o przeciętnej aktywności fizycznej i normalnej wadze powinien średnio wypijać 8 szklanek dziennie wody. Jeżeli masz problem z pamiętaniem o wypiciu wody, w internecie oraz na Google Play znajdziesz pomocne aplikacje. Zanim przejdziesz do dalszego czytania skocz do kuchni po szklankę wody! Na zdrowie. 

woda
Photo by congerdesign/ Pixabay
  1. Wysypiaj się

Człowiek wyspany od razu jest szczęśliwszy i zdrowszy. Optymalna długość snu to 8 godzin w ciągu doby. Jednak  każdy z nas jest coraz bardziej zagoniony, mamy dużo obowiązków i niestety większość z nas nie dosypia. Średnio śpimy 6 godzin na dobę, a czasem mniej. Cierpi na tym nasze zdrowie. W ciągu dnia jesteśmy niewyspani, nie możemy skupić się tak dobrze na pracy, pojawia się dodatkowy stres i rozdrażnienie. 

Staraj się zmienić nawyki i spać 8 godzin dziennie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, postaraj się złapać drzemkę w ciągu dnia. 

  1. Bądź akywny

Od najmłodszych lat słyszymy, że ruch to zdrowie i nie sposób się z tym nie zgodzić. Dobrze dobrane ćwiczenia poprawią nie tylko naszą kondycję, ale również unormują ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, zwiększą gęstość kości. Ćwiczenia oprócz zmęczenia nas, uwalniają endorfiny, (hormony szczęścia) i dzięki nim też jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Badania jasno pokazują, że nawet 10 minut dziennie regularnych ćwiczeń, dają rezultaty. Nie musisz od razu wylewać siódmych potów na siłowni. Rób to co lubisz – spceruj z psem, jeździj na rowerze, potańcz, pobaw się z dziećmi, a nawet sprzątaj. 

  1. Opanuj emocje – zadbaj o spokój duszy

Stres też bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Nie chodzi o to, żebyś wszystko olewał, ale też nie podchodził zbyt emocjonalnie do wszystkiego. Znajdź rozwiązania, które sprawią, że dzień będzie bardziej udany. Ważne jest planowanie zadań (w pracy i w domu), aby ze wszystkim zdążyć. Wtedy odchodzi wiele niepotrzebnego stresu. 

Znajdź chwilę dla siebie (nawet raz w tygodniu w weekend), podczas której się zrelaksujesz. Weź przyjemną kąpiel, puść relaksacyjną muzykę, zrelaksuj myśli. Świetnym rozwiązaniem jest medytacja i joga. Możesz zapisać się na zajęcia lub ćwiczyć w domu. Pełno inspiracji i porad znajdziesz w internecie.

  1. Jedz owoce i warzywa

Warzywa i owoce to samo zdrowie. Każdy o tym wie. Wybierając te pokarmy, staraj się łączyć je, tak aby były różnie kolorystycznie. Jesz nie tylko smakiem, ale również wzrokiem. Różne kolory owoców i warzyw to również inne składniki mineralne i witaminy. Zadbaj więc o różnorodność. Jeśli zażywasz witaminowe suplementy diety, zastąp je owocami i warzywami. 

  1. Pokochaj siebie

Życie w zgodzie ze sobą daje wiele satysfakcji. Twoje dobre samopoczucie, doskonale wpływa na stan zdrowia. W związku z tym musisz się polubić, a nawet pokochać. Zaprzyjaźnij się z sobą. Zauważysz, że wówczas masz większą również motywację do robienia zdrowych rzeczy. 

  1. Miej pasje

Pasja jest bardzo ważnym elementem życia każdego z nas. I na pewno każdy z nas ma jakieś zamiłowania, coś, w czym czuje się najlepiej. Może to być zbieranie znaczków, czytanie, pływanie, robienie na drutach czy majsterkowanie. Propozycji jest miliony. Jeśli już wiesz, jakie są Twoje pasje, staraj się poświęcać na to kilka godzin w tygodniu. Korzystnie wpłynie to na Twoje zdrowie psychiczne, ukoi nerwy i wyzwoli endorfiny. Wszystko to bardzo korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie. 

  1. Jedz mądrze

Zdrowe odżywianie to podstawa dobrego i długiego zdrowia. Oprócz wspomnianych już kolorowych owoców i warzyw powinieneś przestrzegać kilka zasad zdrowego odżywiania. Oto najważniejsze z nich:

  • jedz regularne posiłki – wybieraj mniejsze porcje i jedz częściej
  • ogranicz do minimum fast foody oraz niezdrowe przekąski (zastąp je owocami i warzywami)
  • ogranicz spożycie cukru i soli
  • jedz tylko zdrowe tłuszcze – tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek, awokado
  • codziennie jedz produkty pełnoziarniste – pieczywo, ryż, makaron, płatki
  • połowa kalorii powinna pochodzić z węglowodanów – zboża, makaron, ryż, ziemniaki, chleb
  • zamiast smażyć, wybierz gotowanie na parze
  • jedz produkty z wysoką zawartością błonnika – otręby pszenne, brukselka, migdały, morele, śliwki suszone, rodzynki, banan
  1. Odsuń używki

Alkohol spożywaj tylko okazjonalnie lub wcale. Papierosy najlepiej porzuć całkowicie. Może nie być to łatwe, ale przy dobrej woli na pewno się uda. Możesz zakupić w aptece produkty, które ci w tym pomogą. 

  1. Rób regularne badania kontrolne

Badania kontrolne pozwolą na wykrycie ewentualnych chorób we wczesnym etapie. Zwiększy to w dużej mierze szansę na wyzdrowienie i szybsze dojście do zdrowia. Każdy powinien raz w roku wykonać pełną morfologię krwi, EKG, poziom hormonów tarczycy, badanie moczu. Warto też zrobić próby wątrobowe czy profil trzustkowy. Mężczyźnie powinni badać poziom hormonu PSA, który wykryje ewentualne nieprawidłowości ze strony prostaty. Kobiety natomiast powinny wykonać USG piersi oraz cytologię.